| Manufacturer Part Number: | AR4PD-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 2A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PD-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PD-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PD-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PD-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PD-M3/86A is new and unused, you can buy AR4PD-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PD-M3/86A.
| IDT49FCT3805EQI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 166MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | IDT49FCT3805EQI.pdf | |
| 8N3QV01EG-0134CDI8 | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0134CDI8.pdf | |
| X9015US8-2.7T2 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9015US8-2.7T2.pdf | |
| APA450-FG144 | IC FPGA 100 I/O 144FBGA | APA450-FG144.pdf | |
| EPF10K50VRI240-3 | IC FPGA 189 I/O 240RQFP | EPF10K50VRI240-3.pdf | |
| A1010B-PG84M | IC FPGA 57 I/O 84CPGA | A1010B-PG84M.pdf | |
| ADG715BRUZ | 8 Circuit IC Switch 1:1 4.5 Ohm 24-TSSOP | ADG715BRUZ.pdf | |
| MAX3238CDB | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3238CDB.pdf | |
| EL5173IY-T7 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP | EL5173IY-T7.pdf | |
| MC100EP01DG | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 8-SOIC | MC100EP01DG.pdf | |
| 71V416L12PHG8 | IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP | 71V416L12PHG8.pdf | |
| UC3865DWTRG4 | Converter Offline Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Topology 10kHz ~ 1MHz 16-SOIC | UC3865DWTRG4.pdf | |
| MIC4479YM-TR | IC DRIVER MOSF QUAD | MIC4479YM-TR.pdf | |
| MAX6378UR44+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MAX6378UR44+T.pdf | |
| XC6123F548MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123F548MR-G.pdf |