| Manufacturer Part Number: | AR4PDHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PDHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PDHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PDHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PDHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PDHM3/86A is new and unused, you can buy AR4PDHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PDHM3/86A.
| ESH2B-M3/5BT | DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA | ESH2B-M3/5BT.pdf | |
| VS-10TQ035STRLPBF | Diode Schottky 35V 10A Surface Mount D2PAK | VS-10TQ035STRLPBF.pdf | |
| IXFK30N100Q2 | MOSFET N-CH 1000V 30A TO-264 | IXFK30N100Q2.pdf | |
| 8N3SV76KC-0003CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0003CDI.pdf | |
| MCP795B11-I/SL | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MCP795B11-I/SL.pdf | |
| AD557JPZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) | AD557JPZ.pdf | |
| MK24FN1M0VDC12R | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK24FN1M0VDC12R.pdf | |
| CYUSB2304-68LTXI | IC USB 2.0 HUB 4-PORT 68QFN | CYUSB2304-68LTXI.pdf | |
| MAX3083EESD+T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SO | MAX3083EESD+T.pdf | |
| SN74ABT16241ADGGR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | SN74ABT16241ADGGR.pdf | |
| CD4085BMT | AND/OR/INVERT Gate Configurable 2 Circuit 8 Input (2, 2, 2, 2) Input 14-SOIC | CD4085BMT.pdf | |
| CD74HCT137MT | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | CD74HCT137MT.pdf | |
| 74LVQ157MTR | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO | 74LVQ157MTR.pdf | |
| 24VL024H/ST | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24VL024H/ST.pdf | |
| FSL126MRTWDTU | Converter Offline Flyback Topology 67kHz TO-220-6 | FSL126MRTWDTU.pdf |