| Manufacturer Part Number: | AR4PJ-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PJ-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PJ-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PJ-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PJ-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PJ-M3/87A is new and unused, you can buy AR4PJ-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PJ-M3/87A.
| DAN222G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SC-75, SOT-416 | DAN222G.pdf | |
| SBRS8140T3G | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB | SBRS8140T3G.pdf | |
| VS-VSKE56/06 | Diode Standard 600V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK® | VS-VSKE56/06.pdf | |
| 1N5924AP/TR8 | Zener Diode 9.1V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5924AP/TR8.pdf | |
| DMMT5551S-7-F | TRANS 2NPN 160V 0.2A SOT26 | DMMT5551S-7-F.pdf | |
| IPP65R190E6XKSA1 | MOSFET N-CH 650V 20.2A TO220 | IPP65R190E6XKSA1.pdf | |
| IXTT16P60P | MOSFET P-CH 600V 16A TO-268 | IXTT16P60P.pdf | |
| CM15TF-24H | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 15A 150W Chassis Mount Module | CM15TF-24H.pdf | |
| AD9834BRUZ | Direct Digital Synthesis IC 10 b 50MHz 28 b Tuning 20-TSSOP | AD9834BRUZ.pdf | |
| TLC27M7IDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC27M7IDRG4.pdf | |
| MT29E512G08CKCCBH7-6:C TR | IC FLASH 512GB TBGA | MT29E512G08CKCCBH7-6:C TR.pdf | |
| TPS2330IPWG4 | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 14-TSSOP | TPS2330IPWG4.pdf |