| Manufacturer Part Number: | AR4PM-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PM-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PM-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 55pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PM-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PM-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PM-M3/87A is new and unused, you can buy AR4PM-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PM-M3/87A.
| VS-25ETS12SPBF | Diode Standard 1200V (1.2kV) 25A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-25ETS12SPBF.pdf | |
| 1PMT4100C/TR7 | Zener Diode 7.5V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4100C/TR7.pdf | |
| RN4909(T5L,F,T) | TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 | RN4909(T5L,F,T).pdf | |
| NST847BF3T5G | TRANS NPN 45V 0.1A SOT1123 | NST847BF3T5G.pdf | |
| NTMFS4834NT1G | MOSFET N-CH 30V 13A SO-8FL | NTMFS4834NT1G.pdf | |
| LFXP2-30E-6FN672I | IC FPGA 472 I/O 672FBGA | LFXP2-30E-6FN672I.pdf | |
| R5F52206BDFM#30 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F52206BDFM#30.pdf | |
| MPC8349ECVVAJDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 672-TBGA (35x35) | MPC8349ECVVAJDB.pdf | |
| MAX4986ETO+ | IC MUX/DEMUX SAS/SATA 42TQFN | MAX4986ETO+.pdf | |
| MAX378CPE | 1 Circuit IC Switch 8:1 3.5 kOhm 16-PDIP | MAX378CPE.pdf | |
| TSH73CD | General Purpose Amplifier 3 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | TSH73CD.pdf | |
| 74HCT4515D,653 | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:16 24-SO | 74HCT4515D,653.pdf | |
| IS64WV102416BLL-10MLA3-TR | IC SRAM 16MB 10NS 48BGA | IS64WV102416BLL-10MLA3-TR.pdf | |
| IDT71P71604S167BQ | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA | IDT71P71604S167BQ.pdf | |
| S-8244AAGFN-CEGT2G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-MSOP | S-8244AAGFN-CEGT2G.pdf |