| Manufacturer Part Number: | AR4PMHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PMHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PMHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 55pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PMHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PMHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PMHM3/86A is new and unused, you can buy AR4PMHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PMHM3/86A.
| FMC-26U | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 3A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FMC-26U.pdf | |
| VS-30CTQ040HN3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 15A Through Hole TO-220-3 | VS-30CTQ040HN3.pdf | |
| DTB713ZMT2L | TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 | DTB713ZMT2L.pdf | |
| 8N4DV85FC-0066CDI8 | VCXO IC 122.88MHz, 122.88MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0066CDI8.pdf | |
| 8N3SV75LC-0068CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0068CDI8.pdf | |
| 8N3SV75LC-0087CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0087CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-0155CDI | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz, 100MHz, 83.33MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0155CDI.pdf | |
| MX7545KCWP+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC | MX7545KCWP+T.pdf | |
| DSPIC30F3014-30I/P | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 24KB (8K x 24) FLASH 40-PDIP | DSPIC30F3014-30I/P.pdf | |
| LC87F2416AU-EB-2E | - Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 16KB (16K x 8) FLASH 36-QFP (7x7) | LC87F2416AU-EB-2E.pdf | |
| PIC32MX170F512L-V/PT | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX170F512L-V/PT.pdf | |
| LM3S1F11-IQC80-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1F11-IQC80-A2T.pdf | |
| TRSF3232ECDBRG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | TRSF3232ECDBRG4.pdf | |
| 74AUP1G14GN,132 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74AUP1G14GN,132.pdf | |
| CY62147EV30LL-45B2XI | IC SRAM 4MBIT 45NS 48VFBGA | CY62147EV30LL-45B2XI.pdf |