| Manufacturer Part Number: | AS4PMHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS4PMHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS4PMHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 962mV @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS4PMHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS4PMHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS4PMHM3/87A is new and unused, you can buy AS4PMHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS4PMHM3/87A.
| 1N4448W-7 | Diode Standard 75V 250mA Surface Mount SOD-123 | 1N4448W-7.pdf | |
| L4008L656 | TRIAC SENS GATE 400V 8A TO220 | L4008L656.pdf | |
| MC14536BFEL | Programmable Timer IC 2MHz 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | MC14536BFEL.pdf | |
| ISL84780IV-T | 4 Circuit IC Switch 2:1 600 mOhm 16-TSSOP | ISL84780IV-T.pdf | |
| LMV341IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | LMV341IDBVR.pdf | |
| AT34C02N-10SI-2.7 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC | AT34C02N-10SI-2.7.pdf | |
| MAX8791GTA+ | IC MOSFET DRIVER 8-TQFN | MAX8791GTA+.pdf | |
| RT9076-15GVN | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 250mA SOT-23-3 | RT9076-15GVN.pdf | |
| MC79L15ACPREG | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 100mA TO-92-3 | MC79L15ACPREG.pdf | |
| TPS76925QDBVRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SOT-23-5 | TPS76925QDBVRQ1.pdf | |
| TLS208D1LDV33XUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA PG-TSON-10 | TLS208D1LDV33XUMA1.pdf | |
| LK112SM40TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 200mA SOT-23-5 | LK112SM40TR.pdf | |
| AP131-15YL-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA SOT-89-5 | AP131-15YL-13.pdf | |
| MAX8668ETEV+ | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 1.5MHz 16-WFQFN Exposed Pad | MAX8668ETEV+.pdf |