| Manufacturer Part Number: | AU01A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 500MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 500mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | * | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of AU01A is new and unused, you can buy AU01A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU01A.
| 1N4148W-HE3-18 | DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123 | 1N4148W-HE3-18.pdf | |
| CMDZ18L TR | Zener Diode 18V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ18L TR.pdf | |
| DMN2028UVT-13 | MOSFET N-CH 20V 6.2A TSOT-26 | DMN2028UVT-13.pdf | |
| 5V49EE703NDGI | IC CLOCK GENERATOR | 5V49EE703NDGI.pdf | |
| MB89636RPF-G-1418-BNDE1 | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 24KB (24K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89636RPF-G-1418-BNDE1.pdf | |
| MB89637RPF-G-1069-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637RPF-G-1069-BND.pdf | |
| XEF232-1024-FB324-I40 | XCore XEF Microcontroller IC 32-Bit 32-Core 4000MIPS 2MB (2M x 8) FLASH 324-FBGA (15x15) | XEF232-1024-FB324-I40.pdf | |
| TPA4411MRTJR | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 20-QFN (4x4) | TPA4411MRTJR.pdf | |
| PA84 | Power Amplifier 1 Circuit TO-3-8 | PA84.pdf | |
| SN74HC374DWRG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74HC374DWRG4.pdf | |
| IS43TR16640BL-107MBL-TR | IC DDR3L 1GB 1.35V 1866MTS 96BGA | IS43TR16640BL-107MBL-TR.pdf | |
| AT27C010-45TU | IC OTP 1MBIT 45NS 32TSOP | AT27C010-45TU.pdf | |
| XC6109N24ANR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SSOT-24 | XC6109N24ANR-G.pdf | |
| AP1509-33SL-13 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AP1509-33SL-13.pdf | |
| TPS78225DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA 6-SON (2x2) | TPS78225DRVR.pdf |