| Manufacturer Part Number: | AU02A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 800MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 800mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 800mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of AU02A is new and unused, you can buy AU02A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU02A.
| DZ23C3V9-7 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 3.9V 300mW ±5% SOT-23-3 | DZ23C3V9-7.pdf | |
| MRF6S9060MR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 450mA 880MHz 21.4dB 14W TO-270-2 | MRF6S9060MR1.pdf | |
| SI1469DH-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 2.7A SC70-6 | SI1469DH-T1-E3.pdf | |
| 9FGP204BKLFT | IC CLOCK GENERATOR 32MLF | 9FGP204BKLFT.pdf | |
| 8N4DV85EC-0119CDI8 | VCXO IC 533MHz, 400MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0119CDI8.pdf | |
| AD7228KRZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 24-SOIC W | AD7228KRZ.pdf | |
| MSP430FR5887IRGCT | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 64-VQFN (9x9) | MSP430FR5887IRGCT.pdf | |
| MAX241EEWI | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX241EEWI.pdf | |
| SI3203-B-FMR | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 40-QFN (6x6) | SI3203-B-FMR.pdf | |
| AD8290ACPZ-R7 | Current Sense Amplifier 1 Circuit 16-LFCSP-UQ (3x3) | AD8290ACPZ-R7.pdf | |
| TLV2254AQDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2254AQDRG4.pdf | |
| TLC3702CD | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL 8-SOIC | TLC3702CD.pdf | |
| MC74VHCT245ADTG | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74VHCT245ADTG.pdf | |
| 74FCT16374ATPVG8 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP | 74FCT16374ATPVG8.pdf | |
| 74LVC1G14W5-7 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-25 | 74LVC1G14W5-7.pdf |