| Manufacturer Part Number: | AU1PD-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PD-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PD-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 11pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PD-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PD-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PD-M3/84A is new and unused, you can buy AU1PD-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PD-M3/84A.
| MS106E3/TR8 | Diode Schottky 60V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | MS106E3/TR8.pdf | |
| QK025N5RP | TRIAC 1KV 25A TO263 | QK025N5RP.pdf | |
| BSP149H6327XTSA1 | MOSFET N-CH 200V 660MA SOT-223 | BSP149H6327XTSA1.pdf | |
| MSP430F2101TDW | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8 + 256B) FLASH 20-SOIC | MSP430F2101TDW.pdf | |
| LM3S6432-EQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6432-EQC50-A2.pdf | |
| ISL32372EIVZ-T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-TSSOP | ISL32372EIVZ-T.pdf | |
| 89H24NT6AG2ZBHLI8 | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H24NT6AG2ZBHLI8.pdf | |
| CYD09S72V-167BBC | IC SRAM 9MBIT 167MHZ 484FBGA | CYD09S72V-167BBC.pdf | |
| IDT71T75902S75BGGI8 | IC SRAM 18MBIT 7.5NS 119BGA | IDT71T75902S75BGGI8.pdf | |
| MAX6752KA29+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-8 | MAX6752KA29+T.pdf | |
| ISL6529ACB | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 600kHz 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL6529ACB.pdf |