| Manufacturer Part Number: | AU1PMHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PMHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PMHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.85V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 7.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PMHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PMHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PMHM3/84A is new and unused, you can buy AU1PMHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PMHM3/84A.
| MBRF20H60CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF20H60CT-E3/45.pdf | |
| R9G03212XX | Diode Standard 3200V (3.2kV) 1200A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R9G03212XX.pdf | |
| SZBZX84C2V4LT1G | Zener Diode 2.4V 225mW ±8% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C2V4LT1G.pdf | |
| PMV130ENEAR | MOSFET N-CH 40V SOT23 | PMV130ENEAR.pdf | |
| RQ6E055BNTCR | MOSFET N-CH 30V 5.5A TSMT | RQ6E055BNTCR.pdf | |
| LTC1658CS8#PBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | LTC1658CS8#PBF.pdf | |
| ATMEGA8535L-8MI | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA8535L-8MI.pdf | |
| ADG1423BCPZ-REEL7 | 2 Circuit IC Switch 1:1 2.4 Ohm 10-LFCSP-WD (3x3) | ADG1423BCPZ-REEL7.pdf | |
| MAX3043CSE+T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SO | MAX3043CSE+T.pdf | |
| SN74LVCZ244ANE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74LVCZ244ANE4.pdf | |
| TPS3780ADBVR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-6 | TPS3780ADBVR.pdf | |
| TPS3600D33PWG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 14-TSSOP | TPS3600D33PWG4.pdf |