| Manufacturer Part Number: | AU2PDHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.6A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PDHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PDHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PDHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PDHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PDHM3/86A is new and unused, you can buy AU2PDHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PDHM3/86A.
| RS07G-GS08 | DIODE SW 400V DO219 | RS07G-GS08.pdf | |
| SD101A-A | Diode Schottky 60V 15mA (DC) Through Hole DO-35 | SD101A-A.pdf | |
| MIO1500-25E10 | IGBT Module NPT Single Switch 2500V 1500A Chassis Mount E10 | MIO1500-25E10.pdf | |
| 8N4SV75FC-0046CDI | VCXO IC 200MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0046CDI.pdf | |
| AD1833AASTZ | DAC, Audio 24 bit 192k DSP, I²S 48-LQFP (7x7) | AD1833AASTZ.pdf | |
| MAX505BEAG+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SSOP | MAX505BEAG+T.pdf | |
| DSPIC33FJ128GP306-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ128GP306-I/PT.pdf | |
| SPC5604BK0MLQ6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC5604BK0MLQ6.pdf | |
| ISD61S00FYI TR | Voice Record/Playback IC Single Message 64 Min SPI 48-LQFP (7x7) | ISD61S00FYI TR.pdf | |
| CYDM128B16-40BVXI | IC SRAM 128KBIT 40NS 100VFBGA | CYDM128B16-40BVXI.pdf | |
| XC6108N22AGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N22AGR-G.pdf | |
| S-13R1A13-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 150mA SC-82AB | S-13R1A13-N4T1U3.pdf | |
| TPS70802PWPRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 1.22 V ~ 5.5 V 250mA, 125mA 20-HTSSOP | TPS70802PWPRG4.pdf |