| Manufacturer Part Number: | AU2PDHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.6A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PDHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PDHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PDHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PDHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PDHM3/87A is new and unused, you can buy AU2PDHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PDHM3/87A.
| MBRB15H45CTHE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB15H45CTHE3/45.pdf | |
| MBRM130LT1 | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount Powermite | MBRM130LT1.pdf | |
| 2EZ10D10E3/TR8 | Zener Diode 10V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ10D10E3/TR8.pdf | |
| AD5543BRZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | AD5543BRZ.pdf | |
| LFE2-70E-6FN672I | IC FPGA 500 I/O 672FBGA | LFE2-70E-6FN672I.pdf | |
| KMC7448VS1400ND | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.4GHz 360-FCCLGA (25x25) | KMC7448VS1400ND.pdf | |
| SY10EP32VZG-TR | IC DIVIDER /2 3.3/5V 8-SOIC | SY10EP32VZG-TR.pdf | |
| SN74LVC2G86DCUR | XOR (Exclusive OR) IC 2 Channel US8 | SN74LVC2G86DCUR.pdf | |
| 7024S35PF8 | IC SRAM 64KBIT 35NS 100TQFP | 7024S35PF8.pdf | |
| BQ2057DGKR | IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8VSSOP | BQ2057DGKR.pdf | |
| TPS3809K33DBVT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TPS3809K33DBVT.pdf | |
| ADP2118ACPZ-1.0-R7 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1V 1 Output 3A 16-WQFN Exposed Pad, CSP | ADP2118ACPZ-1.0-R7.pdf |