| Manufacturer Part Number: | BAS21W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 250V 225MA SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS21W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS21W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | SOT323 Copper Bond Wire 21/Dec/2013 Copper Wire Revision 07/May/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 225mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 200mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS21W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS21W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BAS21W,115 is new and unused, you can buy BAS21W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS21W,115.
| EGL34DHE3/98 | DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 | EGL34DHE3/98.pdf | |
| LTC6904HMS8#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 1kHz ~ 68MHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6904HMS8#TRPBF.pdf | |
| MAX1258BETM+T | ADC, DAC 12 bit 225k Serial 48-TQFN (7x7) | MAX1258BETM+T.pdf | |
| LTC2411IMS#PBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 10-MSOP | LTC2411IMS#PBF.pdf | |
| MCP4162T-104E/SN | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4162T-104E/SN.pdf | |
| LCMXO2-256ZE-1TG100I | IC FPGA 55 I/O 100TQFP | LCMXO2-256ZE-1TG100I.pdf | |
| Z8F042AHJ020EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SSOP | Z8F042AHJ020EG2156.pdf | |
| R5F21331CDFP#30 | R8C R8C/3x/33C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21331CDFP#30.pdf | |
| TPA6030A4PWPRG4 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-HTSSOP | TPA6030A4PWPRG4.pdf | |
| SN74AHCT158DGVRG4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-TVSOP | SN74AHCT158DGVRG4.pdf | |
| CAT24C64YI-GT3 | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP | CAT24C64YI-GT3.pdf | |
| S25FL512SDSMFBG10 | IC FLASH 256MBIT CMOS SPI 16SOIC | S25FL512SDSMFBG10.pdf | |
| BQ771802DPJR | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-WSON (3x4) | BQ771802DPJR.pdf | |
| TZA3011AVH/C2,551 | Laser Driver IC 3.2Gbps 1 Channel 3.14 V ~ 3.47 V 32-HBCC (5x5) | TZA3011AVH/C2,551.pdf | |
| XC6108N08DGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N08DGR-G.pdf |