| Manufacturer Part Number: | BAS40-07V,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Schottky 40V 120mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS40-07V,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS40-07V,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 09/Feb/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 120mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 40mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 | |
| Supplier Device Package | SOT-666 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS40-07V,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS40-07V,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BAS40-07V,115 is new and unused, you can buy BAS40-07V,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS40-07V,115.
| TZMC18-M-18 | Zener Diode 18V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC18-M-18.pdf | |
| S4008R | SCR 400V 8A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S4008R.pdf | |
| BFP420E6327BTSA1 | RF Transistor NPN 5V 35mA 25GHz 160mW Surface Mount PG-SOT343-4 | BFP420E6327BTSA1.pdf | |
| FJNS4211RTA | TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S | FJNS4211RTA.pdf | |
| PI6C2405A-1HWEX | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF SOIC | PI6C2405A-1HWEX.pdf | |
| 8N3DV85AC-0167CDI8 | VCXO IC 98MHz, 99MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0167CDI8.pdf | |
| LX256V-5F484C | IC FPGA 256 I/O 484FBGA | LX256V-5F484C.pdf | |
| PIC17C42A-33E/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 4KB (2K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC17C42A-33E/PT.pdf | |
| DS2149QN+T&R | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 28-PLCC (11.51x11.51) | DS2149QN+T&R.pdf | |
| LT6203CMS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT6203CMS8#TRPBF.pdf | |
| LMX393AKA+T | Comparator General Purpose Open Drain SOT-23-8 | LMX393AKA+T.pdf | |
| 74LVT16543ADGG,118 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74LVT16543ADGG,118.pdf | |
| NCP1377BD1R2G | Converter Offline Flyback Topology Up to 300kHz 7-SOIC | NCP1377BD1R2G.pdf | |
| LTC4007EGN#PBF | IC BATT CHARGER CTRLR 4A 24SSOP | LTC4007EGN#PBF.pdf | |
| MAX6164BESA+T | Series Voltage Reference IC ±0.12% 5mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6164BESA+T.pdf |