| Manufacturer Part Number: | BAS40W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS40W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS40W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 09/Feb/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 40mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS40W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS40W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BAS40W,115 is new and unused, you can buy BAS40W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS40W,115.
| GBU6M-M3/51 | BRIDGE RECT GPP 6A 1000V GBU | GBU6M-M3/51.pdf | |
| NZH6V8B,115 | Zener Diode 6.8V 500mW ±3% Surface Mount SOD-123F | NZH6V8B,115.pdf | |
| 1PMT5933/TR13 | Zener Diode 22V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5933/TR13.pdf | |
| L601E6AP | TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 | L601E6AP.pdf | |
| CTA06-1200BW | TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB | CTA06-1200BW.pdf | |
| STW40N95K5 | MOSFET N-CH 950V 38A TO247 | STW40N95K5.pdf | |
| AOD4132 | MOSFET N-CH 30V 85A TO252 | AOD4132.pdf | |
| FDD5N50UTF_WS | MOSFET N-CH 500V 3A DPAK | FDD5N50UTF_WS.pdf | |
| 8N3Q001KG-0065CDI8 | Clock Oscillator IC 212.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0065CDI8.pdf | |
| MCP795B10-I/ST | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | MCP795B10-I/ST.pdf | |
| 5SGXMA5N3F40C2N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXMA5N3F40C2N.pdf | |
| CENGLH7A400-10-504HI | - Embedded Module ARM922T, LH7A400 200MHz 64MB 32MB | CENGLH7A400-10-504HI.pdf | |
| DSPIC33EP128MC202-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP128MC202-I/SO.pdf | |
| PIC16F1829T-I/SS | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F1829T-I/SS.pdf | |
| C8051F38C-GMR | 8051 C8051F38x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 16KB (16K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | C8051F38C-GMR.pdf |