| Manufacturer Part Number: | BAS45A,143 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 125V 250MA DO34 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS45A,143 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS45A,143 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 125V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1nA @ 125V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-34 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS45A,143 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS45A,143 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BAS45A,143 is new and unused, you can buy BAS45A,143 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS45A,143.
| MBR50030CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 500A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR50030CTR.pdf | |
| MA3D749A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack | MA3D749A.pdf | |
| BCW67CE6327HTSA1 | TRANS PNP 32V 0.8A SOT-23 | BCW67CE6327HTSA1.pdf | |
| BDW74B-S | TRANS PNP DARL 80V 8A | BDW74B-S.pdf | |
| DMTH4007SK3-13 | MOSFET N-CHA 40V 17.6A DPAK | DMTH4007SK3-13.pdf | |
| STGP19NC60WD | IGBT 600V 40A 125W Through Hole TO-220AB | STGP19NC60WD.pdf | |
| CY2308ZXI-1HT | IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16TSSOP | CY2308ZXI-1HT.pdf | |
| XRD87L75AIUTR-F | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-SSOP | XRD87L75AIUTR-F.pdf | |
| MB90025EPMT-GS-171E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025EPMT-GS-171E1.pdf | |
| MAX4551ESE | 4 Circuit IC Switch 1:1 120 Ohm 16-SOIC | MAX4551ESE.pdf | |
| MAX421EWE | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 16-SOIC | MAX421EWE.pdf | |
| MC10H334FNR2 | IC DRIVER/RCVR QUAD BUS 20PLCC | MC10H334FNR2.pdf | |
| TPS3307-18DGNRG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 3 Channel 8-MSOP-PowerPad | TPS3307-18DGNRG4.pdf | |
| LM4051CIM3X-ADJ | Shunt Voltage Reference IC 10V ±0.5% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4051CIM3X-ADJ.pdf | |
| MAX1634CAI+ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | MAX1634CAI+.pdf |