| Manufacturer Part Number: | BAS70W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS70W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS70W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 70V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 70mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 15mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 70V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS70W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS70W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BAS70W,115 is new and unused, you can buy BAS70W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS70W,115.
| STPS3045CP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole, Radial TO-218-3, TO-218AC | STPS3045CP.pdf | |
| 8ETL06 | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220AC | 8ETL06.pdf | |
| JAN1N4480C | Zener Diode 43V 1.5W ±2% Through Hole DO-41 | JAN1N4480C.pdf | |
| 8N4SV76FC-0165CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0165CDI.pdf | |
| 8N3Q001FG-1108CDI | Clock Oscillator IC 100MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1108CDI.pdf | |
| AT90USB1287-MU | AVR AVR® 90USB Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | AT90USB1287-MU.pdf | |
| MSP430F5255IZQER | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | MSP430F5255IZQER.pdf | |
| BD88415GUL-E2 | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB VCSP50L2 | BD88415GUL-E2.pdf | |
| ICL7621BCSA+ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ICL7621BCSA+.pdf | |
| AD845JN | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | AD845JN.pdf | |
| CY74FCT163CTSOCTG4 | IC SYNC 4-BIT BIN CNTR 16-SOIC | CY74FCT163CTSOCTG4.pdf | |
| CD4081BEE4 | AND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | CD4081BEE4.pdf | |
| NC7WZ04L6X_F113 | Inverter IC 2 Channel 6-MicroPak | NC7WZ04L6X_F113.pdf | |
| 93C66C-E/SN | IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8SOIC | 93C66C-E/SN.pdf | |
| LT8391IFE#PBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 28-TSSOP-EP | LT8391IFE#PBF.pdf |