| Manufacturer Part Number: | BAV20_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAV20_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAV20_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAV20_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAV20_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BAV20_T50A is new and unused, you can buy BAV20_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAV20_T50A.
| IRL3714ZL | MOSFET N-CH 20V 36A TO-262 | IRL3714ZL.pdf | |
| 8N4QV01FG-0137CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0137CDI8.pdf | |
| ADSP-BF524BBCZ-4A | IC DSP CTRLR 400MHZ 208CSBGA | ADSP-BF524BBCZ-4A.pdf | |
| 5CEBA9F23C8N | IC FPGA 224 I/O 484FBGA | 5CEBA9F23C8N.pdf | |
| STM32F051C8T6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH | STM32F051C8T6.pdf | |
| AT90PWM316EAR-16MUR | AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH | AT90PWM316EAR-16MUR.pdf | |
| UA9638CDRG4 | 2/0 Driver RS422, RS485 8-SOIC | UA9638CDRG4.pdf | |
| MT46V64M8P-75 IT:D TR | IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP | MT46V64M8P-75 IT:D TR.pdf | |
| MIC2774N-22BM5-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-5 | MIC2774N-22BM5-TR.pdf | |
| S-1721E1828-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.8V 150mA SOT-23-6 | S-1721E1828-M6T1G.pdf |