| Manufacturer Part Number: | BAV21_NT50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 250V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAV21_NT50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAV21_NT50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAV21_NT50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAV21_NT50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BAV21_NT50A is new and unused, you can buy BAV21_NT50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAV21_NT50A.
| CLLRH-02 TR | Diode Standard 200V 500mA Surface Mount SOD-80 | CLLRH-02 TR.pdf | |
| UNR511F00L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | UNR511F00L.pdf | |
| IXTH48N20 | MOSFET N-CH 200V 48A TO-247 | IXTH48N20.pdf | |
| 8N3DV85BC-0019CDI8 | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0019CDI8.pdf | |
| 8N3SV75BC-0179CDI8 | VCXO IC 62.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0179CDI8.pdf | |
| LFXP10E-3FN388I | IC FPGA 244 I/O 388FBGA | LFXP10E-3FN388I.pdf | |
| ATSAM4SA16BA-ANR | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | ATSAM4SA16BA-ANR.pdf | |
| MB90438LSPFV-G-529E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90435 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90438LSPFV-G-529E1.pdf | |
| ADM2209EARUZ | 6/10 Transceiver Full RS232 38-TSSOP | ADM2209EARUZ.pdf | |
| AD797AR-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD797AR-REEL7.pdf | |
| CD74HCT4094M96E4 | IC BUS REG TRI-ST 8STG 16SOIC | CD74HCT4094M96E4.pdf | |
| SN74LVC157ADE4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74LVC157ADE4.pdf | |
| LM3404MAX | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 1A 8-SOIC | LM3404MAX.pdf | |
| XC6122D717MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D717MR-G.pdf | |
| TPS76050DBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 50mA SOT-23-5 | TPS76050DBVT.pdf |