| Manufacturer Part Number: | BAV21_T26A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 250V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAV21_T26A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAV21_T26A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAV21_T26A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAV21_T26A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BAV21_T26A is new and unused, you can buy BAV21_T26A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAV21_T26A.
| VUO30-12NO3 | RECT BRIDGE 3PH 37A 1200V FO-F-B | VUO30-12NO3.pdf | |
| BYV27-200-TR | DIODE AVALANCHE 200V 2A SOD57 | BYV27-200-TR.pdf | |
| RGP10KE-E3/73 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | RGP10KE-E3/73.pdf | |
| VB10150S-M3/8W | Diode Schottky 150V 10A Surface Mount TO-263AB | VB10150S-M3/8W.pdf | |
| CMHZ5236B TR | Zener Diode 7.5V 250mW ±5% Surface Mount SOD-123 | CMHZ5236B TR.pdf | |
| SMAJ5922CE3/TR13 | Zener Diode 7.5V 3W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5922CE3/TR13.pdf | |
| MBT3946DW1T1 | TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT363 | MBT3946DW1T1.pdf | |
| TIP49 | TRANS NPN 350V 1A TO-220 | TIP49.pdf | |
| ISL12008IB8Z | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL12008IB8Z.pdf | |
| EP2S60F672C4N | IC FPGA 492 I/O 672FBGA | EP2S60F672C4N.pdf | |
| STM32F469NIH6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 2MB (2M x 8) FLASH 216-TFBGA (13x13) | STM32F469NIH6.pdf | |
| ATSAME70N21A-AN | ARM® Cortex®-M7 SAM E70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAME70N21A-AN.pdf | |
| M30280FAWG#U7B | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/28 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 85-TFLGA (7x7) | M30280FAWG#U7B.pdf | |
| PI5A3159ZCEX | 1 Circuit IC Switch 2:1 900 mOhm 6-TDFN (2.3x2) | PI5A3159ZCEX.pdf | |
| MC10E445FN | Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E445FN.pdf |