| Manufacturer Part Number: | BAV21_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 250V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAV21_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAV21_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAV21_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAV21_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BAV21_T50A is new and unused, you can buy BAV21_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAV21_T50A.
| TZMB20-GS18 | Zener Diode 20V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMB20-GS18.pdf | |
| IRFH5053TR2PBF | MOSFET N-CH 100V 9.3A PQFN56 | IRFH5053TR2PBF.pdf | |
| STGP3NB60HD | IGBT 600V 10A 50W Through Hole TO-220AB | STGP3NB60HD.pdf | |
| PIC16C54CT-04E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C54CT-04E/SO.pdf | |
| AT83C24B-SSUL | Interface 28-SO | AT83C24B-SSUL.pdf | |
| LMC7221AIM/NOPB | Comparator General Purpose Open Drain 8-SOIC | LMC7221AIM/NOPB.pdf | |
| 74AHCT1G00GV,125 | NAND Gate IC 1 Channel 5-TSOP | 74AHCT1G00GV,125.pdf | |
| AT34C04-X5M-T | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT34C04-X5M-T.pdf | |
| MIC2588-1BM | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | MIC2588-1BM.pdf | |
| LYT5228D-TL | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Dimming 16-SO B | LYT5228D-TL.pdf | |
| MAX6716AUTLTD2+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6716AUTLTD2+T.pdf |