| Manufacturer Part Number: | BAW62_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 75V 300mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAW62_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAW62_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Marking Format 15/Aug/2008 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAW62_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAW62_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BAW62_T50A is new and unused, you can buy BAW62_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAW62_T50A.
| TMS320C6678CYP | IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA | TMS320C6678CYP.pdf | |
| ST10R272LT6 | ST10 ST10 Microcontroller IC 16-Bit 50MHz ROMless 100-TQFP (14x14) | ST10R272LT6.pdf | |
| MAX9172EKA+T | 0/2 Receiver LVDS SOT-23-8 | MAX9172EKA+T.pdf | |
| MAX235CPG | 5/5 Transceiver Full RS232 24-PDIP | MAX235CPG.pdf | |
| 89H16NT16G2ZAHLG8 | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89H16NT16G2ZAHLG8.pdf | |
| S-1721A3312-M6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.2V, 3.3V 150mA SOT-23-6 | S-1721A3312-M6T1U.pdf | |
| S-817A35APF-CUYTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 50mA SNT-4A | S-817A35APF-CUYTFG.pdf | |
| SL2MOS5001EV,118 | IC I-CODE SLI PLLMC | SL2MOS5001EV,118.pdf |