| Manufacturer Part Number: | BC490A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 80V 1A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC490A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC490A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2006 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 100mA, 2V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC490A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC490A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of BC490A is new and unused, you can buy BC490A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC490A.
| S2G-M3/52T | DIODE GPP 1.5A 400V DO-214AA | S2G-M3/52T.pdf | |
| PMZB670UPE,315 | MOSFET P-CH 20V 680MA DFN1006B-3 | PMZB670UPE,315.pdf | |
| 8N4SV75FC-0118CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0118CDI8.pdf | |
| ADC12D2000RFIUT/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Folding Interpolating 292-BGA (27x27) | ADC12D2000RFIUT/NOPB.pdf | |
| M2GL010TS-1VF256 | IC FPGA 138 I/O 256VFBGA | M2GL010TS-1VF256.pdf | |
| ATMEGA48-20MMU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4) | ATMEGA48-20MMU.pdf | |
| MPC8567VTANGG | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8567VTANGG.pdf | |
| MLX81107KLQ-CAA-000-SP | LIN Controller Interface 20-QFN (5x5) | MLX81107KLQ-CAA-000-SP.pdf | |
| AD829AQ | IC VIDEO OPAMP HS LN 8-CDIP | AD829AQ.pdf | |
| 74F823SCX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | 74F823SCX.pdf | |
| 74ALVC16500MTDX | TXRX 18BIT UNIV BUS 56TSSOP | 74ALVC16500MTDX.pdf | |
| CY7C1380DV33-200AXI | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP | CY7C1380DV33-200AXI.pdf | |
| M29W160FB70N3F | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP | M29W160FB70N3F.pdf | |
| STBB1-APUR | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1.6A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad | STBB1-APUR.pdf | |
| MCP16323T-150E/NG | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 3A 16-VFQFN Exposed Pad | MCP16323T-150E/NG.pdf |