| Manufacturer Part Number: | BC556A,112 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC556A,112 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC556A,112 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 650mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 125 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC556A,112 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC556A,112 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC556A,112 is new and unused, you can buy BC556A,112 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC556A,112.
| STPS2L60AY | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA | STPS2L60AY.pdf | |
| JANTX1N3027B-1 | Zener Diode 20V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JANTX1N3027B-1.pdf | |
| MMFZ18T3G | Zener Diode 18V 500mW Surface Mount SOD-123 | MMFZ18T3G.pdf | |
| SMBG5948A/TR13 | Zener Diode 91V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5948A/TR13.pdf | |
| MMBT8099LT1G | TRANS NPN 80V 0.5A SOT23 | MMBT8099LT1G.pdf | |
| 8N4SV76AC-0072CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0072CDI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-1146CDI8 | VCXO IC 100MHz, 95MHz, 105MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1146CDI8.pdf | |
| EP4CGX110DF27C8 | IC FPGA 393 I/O 672FBGA | EP4CGX110DF27C8.pdf | |
| AD8029ARZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8029ARZ.pdf | |
| INA117PG4 | Differential Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | INA117PG4.pdf | |
| 74LVX245MTC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVX245MTC.pdf | |
| XC6118N15DGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118N15DGR-G.pdf | |
| LM4040D41ILPR | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LM4040D41ILPR.pdf |