| Manufacturer Part Number: | BC807-40W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 207010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC807-40W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC807-40W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | SOT323 Copper Bond Wire 21/Dec/2013 Copper Wire Revision 07/May/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Frequency - Transition | 80MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC807-40W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC807-40W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC807-40W,115 is new and unused, you can buy BC807-40W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC807-40W,115.
| CMSH1-40M BK | Diode Standard 40V 1A Surface Mount SMA | CMSH1-40M BK.pdf | |
| DZ23C12-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 12V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C12-E3-08.pdf | |
| DL5246B-TP | Zener Diode 16V 500mW ±5% Surface Mount Mini MELF | DL5246B-TP.pdf | |
| AUIRF7379QTR | MOSFET N/P-CH 30V 5.8A 8SOIC | AUIRF7379QTR.pdf | |
| NGTB30N60L2WG | IGBT 600V 100A 225W Through Hole TO-247-3 | NGTB30N60L2WG.pdf | |
| MK2304S-2ILFTR | IC PLL ZD BUFFER LO SKEW 8-SOIC | MK2304S-2ILFTR.pdf | |
| 8N4QV01EG-1088CDI | VCXO IC 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1088CDI.pdf | |
| AD7828BRZ | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Flash 28-SOIC W | AD7828BRZ.pdf | |
| DS1869S-50 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (UP, DN) Interface 8-SOIC | DS1869S-50.pdf | |
| LTC2634CUD-HZ12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634CUD-HZ12#PBF.pdf | |
| ZGP323HSP2032C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323HSP2032C.pdf | |
| MCP6H94-E/SL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | MCP6H94-E/SL.pdf | |
| SN74HCT541N | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74HCT541N.pdf | |
| IXCY02M35 | Current Regulator Regulator 2mA TO-252AA | IXCY02M35.pdf | |
| MAX6931AUI+ | IC SRL-INTF VFD TUBE DVR 28TSSOP | MAX6931AUI+.pdf |