| Manufacturer Part Number: | BC846A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 65V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC846A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC846A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC846A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC846A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC846A,215 is new and unused, you can buy BC846A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC846A,215.
| KBP210G-BP | IC BRIDGE RECT 2A 1000V GBP | KBP210G-BP.pdf | |
| MJB5742T4G | TRANS NPN DARL 400V 8A D2PAK | MJB5742T4G.pdf | |
| FQPF6N80 | MOSFET N-CH 800V 3.3A TO-220F | FQPF6N80.pdf | |
| CM200DU-34KA | IGBT Module Half Bridge 1700V 200A 1100W Chassis Mount Module | CM200DU-34KA.pdf | |
| 8N3DV85BC-0094CDI8 | VCXO IC 20MHz, 44.736MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0094CDI8.pdf | |
| LTC1867LAIGN#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-SSOP | LTC1867LAIGN#PBF.pdf | |
| 5SGXMA9K1H40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXMA9K1H40C2LN.pdf | |
| CY8C21234-24SXI | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-SOIC | CY8C21234-24SXI.pdf | |
| STM32F103VBH7 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LFBGA (10x10) | STM32F103VBH7.pdf | |
| DSPIC33EP32GS504T-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP32GS504T-I/ML.pdf | |
| DG444BDY-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 80 Ohm 16-SOIC | DG444BDY-E3.pdf | |
| 74ALVCH16646DGGRG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ALVCH16646DGGRG4.pdf | |
| SN74AC563DWRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74AC563DWRE4.pdf | |
| MT48LC32M16A2P-75 IT:C TR | IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC32M16A2P-75 IT:C TR.pdf | |
| 70T3799MS166BBG | IC SRAM 9MBIT 166MHZ 324BGA | 70T3799MS166BBG.pdf |