| Manufacturer Part Number: | BC847A,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC847A,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC847A,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | BC847 Series Datasheet Update 05/Jul/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC847A,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC847A,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC847A,235 is new and unused, you can buy BC847A,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC847A,235.
| 1N5369C/TR12 | Zener Diode 51V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5369C/TR12.pdf | |
| BCR119SE6433HTMA1 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 | BCR119SE6433HTMA1.pdf | |
| APTM10TAM09FPG | MOSFET 6N-CH 100V 139A SP6-P | APTM10TAM09FPG.pdf | |
| IRFR020PBF | MOSFET N-CH 60V 14A DPAK | IRFR020PBF.pdf | |
| CY8C3866PVA-005 | 8051 PSOC® 3 CY8C38xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-SSOP | CY8C3866PVA-005.pdf | |
| DF2319VF25V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | DF2319VF25V.pdf | |
| ADV7392WBCPZ-REEL | Video Encoder IC DVD, Game Consoles, Media Players 40-LFCSP-WQ (6x6) | ADV7392WBCPZ-REEL.pdf | |
| SN74ALVC125DRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74ALVC125DRG4.pdf | |
| SN74F20DRE4 | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | SN74F20DRE4.pdf | |
| CD74ACT138E | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-PDIP | CD74ACT138E.pdf | |
| PN28F256M29EWHA | IC FLASH 256MBIT 100NS VFBGA | PN28F256M29EWHA.pdf | |
| 70V5388S200BC | IC SRAM 1.125MBIT 200MHZ 256BGA | 70V5388S200BC.pdf | |
| MAX6191CESA | Series Voltage Reference IC ±0.49% 500µA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6191CESA.pdf |