| Manufacturer Part Number: | BC848W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 0.1A SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC848W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC848W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | SOT323 Copper Bond Wire 21/Dec/2013 Copper Wire Revision 07/May/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC848W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC848W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC848W,115 is new and unused, you can buy BC848W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC848W,115.
| MDA72-14N1B | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1400V (1.4kV) 113A Chassis Mount TO-240AA | MDA72-14N1B.pdf | |
| MRA4003T3 | Diode Standard 300V 1A Surface Mount SMA | MRA4003T3.pdf | |
| CDLL978A | Zener Diode 51V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL978A.pdf | |
| LD431250 | SCR Module 1200V 900A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | LD431250.pdf | |
| EPM240T100I5N | IC CPLD 192MC 4.7NS 100TQFP | EPM240T100I5N.pdf | |
| 74LVTH574DB,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | 74LVTH574DB,118.pdf | |
| SN74LVU04ADGVRE4 | Inverter IC 6 Channel 14-TVSOP | SN74LVU04ADGVRE4.pdf | |
| SN74TVC3306DCURE4 | IC DUAL VOLTAGE CLAMP US8 | SN74TVC3306DCURE4.pdf | |
| SN74LVC1T45DRLRG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 420Mbps 6-SOT | SN74LVC1T45DRLRG4.pdf | |
| 24AA64F-I/P | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP | 24AA64F-I/P.pdf | |
| 24LC512T-E/ST | IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LC512T-E/ST.pdf | |
| TOP254MN | Converter Offline Flyback Topology 66kHz SDIP-10C | TOP254MN.pdf | |
| XC6124F539ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124F539ER-G.pdf | |
| LTC2912HTS8-3#TRMPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TSOT-23-8 | LTC2912HTS8-3#TRMPBF.pdf | |
| LX8117A-25CDT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V TO-252, (D-Pak) | LX8117A-25CDT.pdf |