| Manufacturer Part Number: | BC856A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 65V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC856A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC856A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 650mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 125 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC856A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC856A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC856A,215 is new and unused, you can buy BC856A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC856A,215.
| MMBD1503A | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 200V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD1503A.pdf | |
| M1MA152WKT1G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | M1MA152WKT1G.pdf | |
| BZX55C9V1_T50R | Zener Diode 9.1V 500mW ±6% Through Hole DO-35 | BZX55C9V1_T50R.pdf | |
| MMBTA92LT3 | TRANS PNP 300V 0.5A SOT-23 | MMBTA92LT3.pdf | |
| DMP26M7UFG-7 | MOSFET P-CH 20V 18A PWRDI3333-8 | DMP26M7UFG-7.pdf | |
| NTHS5441PT1G | MOSFET P-CH 20V 3.9A CHIPFET | NTHS5441PT1G.pdf | |
| 8CA3V76EC-0137CDI8 | IC VCXO LVPECL 5X7 | 8CA3V76EC-0137CDI8.pdf | |
| 8N3Q001FG-0032CDI8 | Clock Oscillator IC 76.8MHz, 19.2MHz, 19.2MHz, 76.8MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0032CDI8.pdf | |
| MCP48FVB22T-E/UN | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | MCP48FVB22T-E/UN.pdf | |
| MB96F673RBPMC1-GSAE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96670 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB96F673RBPMC1-GSAE1.pdf | |
| UPD78F1008GB-GAH-AX | 78K/0R 78K0R/Kx3-L Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH | UPD78F1008GB-GAH-AX.pdf | |
| MAX4052ESE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SO | MAX4052ESE+T.pdf | |
| MM74HC393MTC | IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14TSSOP | MM74HC393MTC.pdf | |
| 6116SA20DB | IC SRAM 16KBIT 20NS 24CERDIP | 6116SA20DB.pdf | |
| MT44K32M36RCT-125:A | RLDRAM 3 32MX36 PLASTIC GREEN BG | MT44K32M36RCT-125:A.pdf |