| Manufacturer Part Number: | BC856W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 15173 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 65V 0.1A SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC856W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC856W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | SOT323 Copper Bond Wire 21/Dec/2013 Copper Wire Revision 07/May/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 125 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC856W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC856W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC856W,115 is new and unused, you can buy BC856W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC856W,115.
| VS-30CTQ060STRR-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-30CTQ060STRR-M3.pdf | |
| VS-VSKCS209/150 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 150V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | VS-VSKCS209/150.pdf | |
| BAS19-7-F | DIODE GP 100V 200MA SOT23-3 | BAS19-7-F.pdf | |
| SPV1001D40 | Diode Standard 40V 16A (DC) Surface Mount D²PAK | SPV1001D40.pdf | |
| BB 639 E7906 | DIODE VAR CAP 30V 20MA SOD-323 | BB 639 E7906.pdf | |
| FQPF5N50CT | MOSFET N-CH 500V 5A TO-220F | FQPF5N50CT.pdf | |
| OPA234U | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA234U.pdf | |
| 72231L25J8 | IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32PLCC | 72231L25J8.pdf | |
| M93C46-WBN6P | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP | M93C46-WBN6P.pdf | |
| LTC3205XEUF#PBF | LED Driver IC 9 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 250mA 24-QFN (4x4) | LTC3205XEUF#PBF.pdf | |
| S-80157BNMC-JHIT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80157BNMC-JHIT2U.pdf | |
| XC6122F533MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122F533MR-G.pdf | |
| XC6122A347ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A347ER-G.pdf | |
| S-1133B56-I8T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.6V 300mA SNT-8A | S-1133B56-I8T1U.pdf | |
| CAT6218-300TDGT3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA TSOT-23-5 | CAT6218-300TDGT3.pdf |