| Manufacturer Part Number: | BC857A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC857A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC857A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 650mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 125 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC857A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC857A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC857A,215 is new and unused, you can buy BC857A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC857A,215.
| PBRN113ES,126 | TRANS PREBIAS NPN 0.7W TO92-3 | PBRN113ES,126.pdf | |
| IRF1404ZSTRLPBF | MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK | IRF1404ZSTRLPBF.pdf | |
| SY58011UMG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 8GHz 16-VFQFN Exposed Pad, 16-MLF® | SY58011UMG.pdf | |
| S9S08SG16E1CTLR | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-TSSOP | S9S08SG16E1CTLR.pdf | |
| Z86E0208HEG1925 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 512B (512 x 8) OTP | Z86E0208HEG1925.pdf | |
| SI5100-G-BC | 1/1 Transceiver Half SONET/SDH 195-BGA (15x15) | SI5100-G-BC.pdf | |
| TLV2783IDGSG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-VSSOP | TLV2783IDGSG4.pdf | |
| LF442ACN | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LF442ACN.pdf | |
| MAX999AAUK+T | Comparator General Purpose CMOS, TTL SOT-23-5 | MAX999AAUK+T.pdf | |
| SY100ELT22LZC | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY100ELT22LZC.pdf | |
| W25Q80EWSSIG | IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC | W25Q80EWSSIG.pdf | |
| 7024S20PF | IC SRAM 64KBIT 20NS 100TQFP | 7024S20PF.pdf | |
| 70V37L20PF | IC SRAM 576KBIT 20NS 100TQFP | 70V37L20PF.pdf | |
| AT25HP256W-10SI | IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIC | AT25HP256W-10SI.pdf | |
| TS2431BILT | Shunt Voltage Reference IC 24V ±0.5% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TS2431BILT.pdf |