| Manufacturer Part Number: | BCW60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BCW60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BCW60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 32V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 1.25mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 125MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BCW60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BCW60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BCW60A is new and unused, you can buy BCW60A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BCW60A.
| GBJ2006-BP | BRIDGE RECT 20A 600V GBJ | GBJ2006-BP.pdf | |
| SMBJ5916CE3/TR13 | Zener Diode 4.3V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5916CE3/TR13.pdf | |
| Z0109MN0,135 | TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73 | Z0109MN0,135.pdf | |
| IRFP9140PBF | MOSFET P-CH 100V 21A TO-247AC | IRFP9140PBF.pdf | |
| FCPF11N60T | MOSFET N-CH 600V 11A TO-220F | FCPF11N60T.pdf | |
| AR1020T-I/SS | Touchscreen Controller 4-Wire, 5-Wire, 8-Wire 10 bit I²C, Serial, SPI™ Interface 20-SSOP | AR1020T-I/SS.pdf | |
| PIC16LF72-I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16LF72-I/SO.pdf | |
| MB90F498GPFM-G-T | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F498GPFM-G-T.pdf | |
| R5F2L368CNFP#V2 | R8C R8C/Lx/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L368CNFP#V2.pdf | |
| MAX14689EWL+T | 1 Circuit IC Switch 2:2 450 mOhm 9-WLP (1.26x1.26) | MAX14689EWL+T.pdf | |
| AN17827A | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 16-DIP | AN17827A.pdf | |
| LT1803CS8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1803CS8#PBF.pdf | |
| SN74LVC240ADWG4 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LVC240ADWG4.pdf | |
| 74AUP1T34GXH | Voltage Level Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 5-X2SON (0.80x0.80) | 74AUP1T34GXH.pdf | |
| TXS0102DCTTG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 24Mbps SM8 | TXS0102DCTTG4.pdf |