| Manufacturer Part Number: | BCX70K,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BCX70K,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BCX70K,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 1.25mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 380 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BCX70K,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BCX70K,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BCX70K,235 is new and unused, you can buy BCX70K,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BCX70K,235.
| BY229B-200HE3/45 | Diode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263AB | BY229B-200HE3/45.pdf | |
| JAN1N4983DUS | Zener Diode 110V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JAN1N4983DUS.pdf | |
| FZT591ATA | TRANS PNP 40V 1A SOT223 | FZT591ATA.pdf | |
| 2SC3138-Y(TE85L,F) | TRANS NPN 200V 0.05A S-MINI | 2SC3138-Y(TE85L,F).pdf | |
| 843004AGILFT | IC SYNTHESIZER LVPECL 24-TSSOP | 843004AGILFT.pdf | |
| 8N4SV75EC-0099CDI8 | VCXO IC 187.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0099CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-1052CDI8 | VCXO IC 425MHz, 212.5MHz, 106.25MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1052CDI8.pdf | |
| AD7305BRUZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-TSSOP | AD7305BRUZ.pdf | |
| MB90548GASPF-GS-264-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90548GASPF-GS-264-BND.pdf | |
| MAX1487CSA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX1487CSA+.pdf | |
| DS90LV032ATMX/NOPB | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | DS90LV032ATMX/NOPB.pdf | |
| MAX9257GTL/V+ | 840Mbps Serializer 18 Input 1 Output 40-TQFN-EP (5x5) | MAX9257GTL/V+.pdf | |
| LM2904VQDRQ1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LM2904VQDRQ1.pdf | |
| 7008L25PF | IC SRAM 512KBIT 25NS 100TQFP | 7008L25PF.pdf | |
| UC2526ADWG4 | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 18-SOIC | UC2526ADWG4.pdf |