| Manufacturer Part Number: | BCX71K,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BCX71K,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BCX71K,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 1.25mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 380 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BCX71K,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BCX71K,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BCX71K,235 is new and unused, you can buy BCX71K,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BCX71K,235.
| 1PMT5954CE3/TR7 | Zener Diode 160V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5954CE3/TR7.pdf | |
| Q2010N5RP | TRIAC 200V 10A TO263 | Q2010N5RP.pdf | |
| DDA122LH-7 | TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT563 | DDA122LH-7.pdf | |
| 9LRS3125BKILFT | IC CLK SYNTHESIZER CK505 56MLF | 9LRS3125BKILFT.pdf | |
| R5S726A0D216FP#V0 | SH2A-FPU SuperH® SH7260 Microcontroller IC 32-Bit 216MHz ROMless | R5S726A0D216FP#V0.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9210 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9210.pdf | |
| 74HCT10PW,112 | NAND Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | 74HCT10PW,112.pdf | |
| MC74HC02ANG | NOR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | MC74HC02ANG.pdf | |
| HEC4002BT,112 | NOR Gate IC 2 Channel 14-SO | HEC4002BT,112.pdf | |
| QS3VH257PAG8 | Bus Switch 4 x 2:1 16-TSSOP | QS3VH257PAG8.pdf | |
| AT93C86-10SC | IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOIC | AT93C86-10SC.pdf | |
| MAX5902ABEUT+T | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose SOT-23-6 | MAX5902ABEUT+T.pdf | |
| LTC2956CUD-1#PBF | Power Supply Controller Wake Up Timer 12-QFN (3x3) | LTC2956CUD-1#PBF.pdf |