| Manufacturer Part Number: | BCX71K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BCX71K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BCX71K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 1.25mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 380 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BCX71K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BCX71K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BCX71K is new and unused, you can buy BCX71K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BCX71K.
| 2KBP02M-E4/45 | DIODE BRIDGE 2A 200V 1PH 4SIP | 2KBP02M-E4/45.pdf | |
| KSA642YBU | TRANS PNP 25V 0.3A TO-92 | KSA642YBU.pdf | |
| LTC2292CUP#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2292CUP#PBF.pdf | |
| Z8F012AHH020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F012AHH020EG.pdf | |
| ISL3285EFRTZ-T | 0/1 Receiver RS422, RS485 8-TDFN (2x3) | ISL3285EFRTZ-T.pdf | |
| FM24C64B-GTR | IC FRAM 64KBIT 1MHZ 8SOIC | FM24C64B-GTR.pdf | |
| AT49BV002T-12TC | IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP | AT49BV002T-12TC.pdf | |
| R1EX24512BSAS0I#K0 | IC EEPROM 512K I2C 8SOP | R1EX24512BSAS0I#K0.pdf | |
| TPS65145IPWPRQ1 | LCD Monitor, Notebook Display PMIC 24-HTSSOP | TPS65145IPWPRQ1.pdf | |
| S-1135A11-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 300mA SOT-89-5 | S-1135A11-M5T1U.pdf |