| Manufacturer Part Number: | BD241A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 3A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD241A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD241A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.2V @ 600mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 300µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 1A, 4V | |
| Power - Max | 40W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD241A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD241A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BD241A is new and unused, you can buy BD241A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD241A.
| SBLB1040CTHE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SBLB1040CTHE3/45.pdf | |
| SS36HE-TP | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount SOD-123HE | SS36HE-TP.pdf | |
| 1N5337B | Zener Diode 4.7V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5337B.pdf | |
| IPD60R650CEBTMA1 | MOSFET N-CH 600V 7A TO252 | IPD60R650CEBTMA1.pdf | |
| 5PB1108CMGI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 16-UFQFN | 5PB1108CMGI.pdf | |
| 8N4DV85AC-0159CDI8 | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0159CDI8.pdf | |
| ATMEGA8L-8PU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-PDIP | ATMEGA8L-8PU.pdf | |
| Z8F021AQB020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F021AQB020SG.pdf | |
| TSM9634WEUK+ | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | TSM9634WEUK+.pdf | |
| MIC38HC43-1BM | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | MIC38HC43-1BM.pdf | |
| TC2185-3.3VCTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | TC2185-3.3VCTTR.pdf | |
| TPS76715QD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1A 8-SOIC | TPS76715QD.pdf | |
| SG7912AK-DESC | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -12V 1.5A TO-3 | SG7912AK-DESC.pdf |