| Manufacturer Part Number: | BD537K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 80V 8A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD537K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD537K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 800mV @ 200mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 2A, 2V | |
| Power - Max | 50W | |
| Frequency - Transition | 12MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD537K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD537K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BD537K is new and unused, you can buy BD537K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD537K.
| V40DL45-M3/I | DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO263AC | V40DL45-M3/I.pdf | |
| DSC2501R0L | TRANS NPN 20V 0.5A MINI3 | DSC2501R0L.pdf | |
| PDTC114ET,235 | TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB | PDTC114ET,235.pdf | |
| SI1970DH-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 30V 1.3A SC70-6 | SI1970DH-T1-GE3.pdf | |
| NTMFS4849NT3G | MOSFET N-CH 30V 10.2A SO-8FL | NTMFS4849NT3G.pdf | |
| X9252TV24I-2.7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9252TV24I-2.7.pdf | |
| MCP47FEB02A1T-E/ST | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | MCP47FEB02A1T-E/ST.pdf | |
| ATSAMD20E17A-MU | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20E Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN (7x7) | ATSAMD20E17A-MU.pdf | |
| MC9S08GT8ACFBE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | MC9S08GT8ACFBE.pdf | |
| MC14053BDTR2 | 3 Circuit IC Switch 2:1 280 Ohm 16-TSSOP | MC14053BDTR2.pdf | |
| LM201AVDR2G | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LM201AVDR2G.pdf | |
| CD74HC27M | NOR Gate IC 3 Channel 14-SOIC | CD74HC27M.pdf | |
| MT25QU128ABA8E12-0AAT | SERIAL NOR SLC 32MX4 TBGA | MT25QU128ABA8E12-0AAT.pdf | |
| 70V38L15PF8 | IC SRAM 1.125MBIT 15NS 100TQFP | 70V38L15PF8.pdf | |
| FAN5009MPX | IC DRIVER MOSFET DUAL 12V 8MLP | FAN5009MPX.pdf |