| Manufacturer Part Number: | BD538K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 80V 8A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD538K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD538K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 800mV @ 600mA, 6A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 2A, 2V | |
| Power - Max | 50W | |
| Frequency - Transition | 12MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD538K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD538K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BD538K is new and unused, you can buy BD538K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD538K.
| 2PB1219AR,135 | TRANS PNP 50V 0.5A SOT323 | 2PB1219AR,135.pdf | |
| BD13610STU | TRANS PNP 45V 1.5A TO-126 | BD13610STU.pdf | |
| PD54003L-E | RF Mosfet LDMOS 7.5V 50mA 500MHz 20dB 3W PowerFLAT™ (5x5) | PD54003L-E.pdf | |
| BSS670S2L H6327 | MOSFET N-CH 55V 540MA SOT23 | BSS670S2L H6327.pdf | |
| HUFA75307D3S | MOSFET N-CH 55V 15A DPAK | HUFA75307D3S.pdf | |
| AUIRFS4010 | MOSFET N-CH 100V 180A D2PAK | AUIRFS4010.pdf | |
| CGS3311M | IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 8SOIC | CGS3311M.pdf | |
| ADS8353IRTET | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 16-WQFN (3x3) | ADS8353IRTET.pdf | |
| MCP4251-502E/SL | Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-SOIC | MCP4251-502E/SL.pdf | |
| XCR3384XL-10TQ144I | IC CPLD 384MC 9NS 144QFP | XCR3384XL-10TQ144I.pdf | |
| TMS320DM643AGDK6 | IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA | TMS320DM643AGDK6.pdf | |
| DS89C440-ENG | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | DS89C440-ENG.pdf | |
| MPC8535AVTANGA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8535AVTANGA.pdf | |
| P1010NXN5KHA | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 425-TEPBGA I (19x19) | P1010NXN5KHA.pdf | |
| TLC27L2CDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC27L2CDR.pdf |