| Manufacturer Part Number: | BD675A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN DARL 45V 4A TO225 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD675A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD675A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2006 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.8V @ 40mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 2A, 3V | |
| Power - Max | 40W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 | |
| Supplier Device Package | TO-225AA | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD675A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD675A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of BD675A is new and unused, you can buy BD675A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD675A.
| CDLL5259B | Zener Diode 39V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5259B.pdf | |
| NSV60201LT1G | TRANS NPN 60V 2A SOT23-3 | NSV60201LT1G.pdf | |
| SIRA16DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V D-S PPAK SO-8 | SIRA16DP-T1-GE3.pdf | |
| IXFA36N30P3 | MOSFET N-CH 300V 36A TO-263AA | IXFA36N30P3.pdf | |
| EP4CE55F29C9L | IC FPGA 374 I/O 780FBGA | EP4CE55F29C9L.pdf | |
| TSI381-66ILV | PCI-to-PCI Bridge Interface 144-CABGA (13x13) | TSI381-66ILV.pdf | |
| AD8421TRMZ-EP-R7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8421TRMZ-EP-R7.pdf | |
| LT1720IS8#TRPBF | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 8-SOIC | LT1720IS8#TRPBF.pdf | |
| MC74ACT240DTR2G | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74ACT240DTR2G.pdf | |
| SN74LVTH652DBR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | SN74LVTH652DBR.pdf | |
| MC74HC245ADWR2 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74HC245ADWR2.pdf | |
| SN74AHCT32QDR | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74AHCT32QDR.pdf | |
| 74CBTH16211DGVRE4 | Bus Switch 12 x 1:1 56-TVSOP | 74CBTH16211DGVRE4.pdf | |
| 24AA128-I/ST | IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24AA128-I/ST.pdf | |
| CY7C1399BN-12VXCT | IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ | CY7C1399BN-12VXCT.pdf |