| Manufacturer Part Number: | BD680A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10945 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP DARL 80V 4A SOT-32 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD680A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD680A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.8V @ 40mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 2A, 3V | |
| Power - Max | 40W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-32-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD680A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD680A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BD680A is new and unused, you can buy BD680A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD680A.
| MBR4035PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 40A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | MBR4035PT.pdf | |
| 5SGXEA7H2F35C3N | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7H2F35C3N.pdf | |
| DSPIC33FJ256GP510A-I/PF | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | DSPIC33FJ256GP510A-I/PF.pdf | |
| STM32F101VBT6TR | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 36MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F101VBT6TR.pdf | |
| ST72F321R9TA | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) FLASH | ST72F321R9TA.pdf | |
| LT1490AHMS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT1490AHMS8#TRPBF.pdf | |
| 74VHC14D,118 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO | 74VHC14D,118.pdf | |
| TC4420EMF713 | IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DFN | TC4420EMF713.pdf | |
| UCC3818NG4 | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-PDIP | UCC3818NG4.pdf | |
| XC6123F633ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F633ER-G.pdf | |
| MCP1631VT-E/ML | Sepic Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 20-QFN (4x4) | MCP1631VT-E/ML.pdf | |
| TPS7248QD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.85V 250mA 8-SOIC | TPS7248QD.pdf |