| Manufacturer Part Number: | BDW93A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN DARL 60V 12A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BDW93A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BDW93A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 12A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 100mA, 10A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 5A, 3V | |
| Power - Max | 80W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BDW93A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BDW93A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BDW93A is new and unused, you can buy BDW93A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BDW93A.
| DZ23C9V1-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 9.1V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C9V1-G3-08.pdf | |
| 2EZ75DE3/TR12 | Zener Diode 75V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ75DE3/TR12.pdf | |
| SL28779ELI | IC CLOCK CALPELLA CK505 32QFN | SL28779ELI.pdf | |
| MCP4631-104E/ST | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 129 Taps I²C Interface 14-TSSOP | MCP4631-104E/ST.pdf | |
| X9409WV24Z-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9409WV24Z-2.7.pdf | |
| AD5781ARUZ | 18 Bit Digital to Analog Converter 1 20-TSSOP | AD5781ARUZ.pdf | |
| XA9572XL-15VQG44I | IC CPLD 72MC 15.5NS 44VQFP | XA9572XL-15VQG44I.pdf | |
| PIC16C57C-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C57C-04/SO.pdf | |
| MCF5271CVM100 | Coldfire V2 MCF527x Microcontroller IC 32-Bit 100MHz ROMless 196-MAPBGA (15x15) | MCF5271CVM100.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9190 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9190.pdf | |
| 74ACT163PC | IC COUNTER SYNC BIN 4BIT 16-DIP | 74ACT163PC.pdf | |
| CY14ME064J1-SXI | IC NVSRAM 64KBIT 3.4MHZ 8SOIC | CY14ME064J1-SXI.pdf | |
| AT27C1024-90JI | IC OTP 1MBIT 90NS 44PLCC | AT27C1024-90JI.pdf | |
| XC6121F639MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121F639MR-G.pdf | |
| ADM691AARW-REEL | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | ADM691AARW-REEL.pdf |