| Manufacturer Part Number: | BDX34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 10A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BDX34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BDX34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 8mA, 4A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 4A, 3V | |
| Power - Max | 70W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BDX34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BDX34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BDX34A is new and unused, you can buy BDX34A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BDX34A.
| MURHB860CTT4 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 4A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MURHB860CTT4.pdf | |
| BZX85C11-TR | Zener Diode 11V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | BZX85C11-TR.pdf | |
| BZG03C56TR3 | Zener Diode 56V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG03C56TR3.pdf | |
| MRFE6VP61K25HR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 230MHz 24dB 1250W NI-1230 | MRFE6VP61K25HR5.pdf | |
| HUF76609D3 | MOSFET N-CH 100V 10A TO-251AA | HUF76609D3.pdf | |
| FGH60N60SFTU | IGBT Field Stop 600V 120A 378W Through Hole TO-247 | FGH60N60SFTU.pdf | |
| IRGS4640DTRRPBF | IGBT 600V 65A 250W Surface Mount D2PAK | IRGS4640DTRRPBF.pdf | |
| 8N3QV01FG-0030CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0030CDI8.pdf | |
| XC4020E-1HQ240C | IC FPGA 193 I/O 240HQFP | XC4020E-1HQ240C.pdf | |
| A1020B-1PLG68I | IC FPGA 57 I/O 68PLCC | A1020B-1PLG68I.pdf | |
| SC16C852LIB,128 | IC UART DUAL W/FIFO 48-LQFP | SC16C852LIB,128.pdf | |
| OPA1632DG4 | Audio Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | OPA1632DG4.pdf | |
| MC74LVX32MELG | OR Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74LVX32MELG.pdf | |
| S-8232NQFT-T2-G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 8-TSSOP | S-8232NQFT-T2-G.pdf | |
| LTC2910HGN#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 8 Channel 16-SSOP | LTC2910HGN#PBF.pdf |