| Manufacturer Part Number: | BF244A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Mosfet N-Channel JFET 15V 100MHz TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BF244A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BF244A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - RF | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | N-Channel JFET | |
| Frequency | 100MHz | |
| Gain | - | |
| Voltage - Test | 15V | |
| Current Rating | 50mA | |
| Noise Figure | 1.5dB | |
| Current - Test | - | |
| Power - Output | - | |
| Voltage - Rated | 30V | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BF244A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BF244A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BF244A is new and unused, you can buy BF244A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BF244A.
| MMSZ4694-TP | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4694-TP.pdf | |
| 1N5333BG | Zener Diode 3.3V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5333BG.pdf | |
| XP0438700L | TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 | XP0438700L.pdf | |
| 2N3442G | TRANS NPN 140V 10A TO3 | 2N3442G.pdf | |
| 2SB1580T100 | TRANS PNP DARL 100V 2A SOT-89 | 2SB1580T100.pdf | |
| STP150NF04 | MOSFET N-CH 40V 80A TO-220 | STP150NF04.pdf | |
| SIHU5N50D-GE3 | MOSFET N-CH 500V 5.3A TO251 IPAK | SIHU5N50D-GE3.pdf | |
| MK60DN512VLL10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K60 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MK60DN512VLL10.pdf | |
| LM3S9L97-IBZ80-C1T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9L97-IBZ80-C1T.pdf | |
| MAX362ESE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-SO | MAX362ESE+.pdf | |
| GS9076-CNE3 | IC RECLOCKER DUAL 64QFN | GS9076-CNE3.pdf | |
| 74AHCT00D,112 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SO | 74AHCT00D,112.pdf | |
| TC7WH14FU(TE12L) | Inverter IC 3 Channel Schmitt Trigger SM8 | TC7WH14FU(TE12L).pdf | |
| 93LC56BX-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC56BX-I/SN.pdf | |
| NCP302HSN30T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-TSOP | NCP302HSN30T1G.pdf |