| Manufacturer Part Number: | BF246A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 30V 30mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BF246A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BF246A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 30V | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 30mA @ 15V | |
| Current Drain (Id) - Max | - | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 600mV @ 100nA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | - | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Power - Max | 350mW | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BF246A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BF246A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BF246A is new and unused, you can buy BF246A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BF246A.
| DAC8734SPFB | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 48-TQFP (7x7) | DAC8734SPFB.pdf | |
| C8051F717-GMR | 8051 C8051F71x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F717-GMR.pdf | |
| MSP430F6768IPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F6768IPEUR.pdf | |
| DG412AK-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-CERDIP | DG412AK-E3.pdf | |
| SN74AUP1G00DSF2 | NAND Gate IC 1 Channel 6-SON (1x1) | SN74AUP1G00DSF2.pdf | |
| CBT16292DGG,112 | Multiplexer/Demultiplexer 12 x 1:2 56-TSSOP | CBT16292DGG,112.pdf | |
| AT25020A-10TU-2.7 | IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8TSSOP | AT25020A-10TU-2.7.pdf | |
| LTC4253AIGN#TRPBF | Hot Swap Controller, Sequencer 1 Channel -48V 16-SSOP | LTC4253AIGN#TRPBF.pdf | |
| XRP7604EDB-F | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 1A 8-HSOICN | XRP7604EDB-F.pdf | |
| REF3320AIDCKR | Series Voltage Reference IC ±0.15% 5mA SC-70, SOT-323 | REF3320AIDCKR.pdf | |
| REF3140TDD2 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 10mA Die | REF3140TDD2.pdf | |
| LT1129CT-3.3#06PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 700mA TO-220-5 Flow 6 | LT1129CT-3.3#06PBF.pdf |