| Manufacturer Part Number: | BFR93A,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 12V 35mA 6GHz 300mW Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BFR93A,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BFR93A,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 Multiple Devices Revision 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V | |
| Frequency - Transition | 6GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.9dB ~ 3dB @ 1GHz ~ 2GHz | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 300mW | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 30mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 35mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BFR93A,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BFR93A,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BFR93A,235 is new and unused, you can buy BFR93A,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BFR93A,235.
| MAC212A8G | TRIAC 600V 12A TO220AB | MAC212A8G.pdf | |
| IXTR48P20P | MOSFET P-CH 200V 30A ISOPLUS247 | IXTR48P20P.pdf | |
| NBC12430AMNG | IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 32-QFN | NBC12430AMNG.pdf | |
| LTC2379CMS-18#PBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2379CMS-18#PBF.pdf | |
| HI5746KCA | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP/QSOP | HI5746KCA.pdf | |
| AD8400ARZ50-REEL | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC | AD8400ARZ50-REEL.pdf | |
| TLC5615CDGKR | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | TLC5615CDGKR.pdf | |
| EP4CGX30CF19I7N | IC FPGA 150 I/O 324FBGA | EP4CGX30CF19I7N.pdf | |
| PIC16LF723-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16LF723-I/SS.pdf | |
| Z8F0230SJ020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0230SJ020EG.pdf | |
| S9S12H256J2VFVER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S9S12H256J2VFVER.pdf | |
| AT89C2051-24SJ | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-SOIC | AT89C2051-24SJ.pdf | |
| KS8721SLI | 1/1 Transceiver IEEE 802.3 48-SSOP | KS8721SLI.pdf | |
| TPA4860DR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 16-SOIC | TPA4860DR.pdf | |
| LT1363CS8#PBF | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1363CS8#PBF.pdf |