| Manufacturer Part Number: | BFS17A,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 15V 25mA 2.8GHz 300mW Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BFS17A,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BFS17A,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 Multiple Devices Revision 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Frequency - Transition | 2.8GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 2.5dB @ 800MHz | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 300mW | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 2mA, 1V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 25mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BFS17A,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BFS17A,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BFS17A,235 is new and unused, you can buy BFS17A,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BFS17A,235.
| VUO122-12NO7 | RECT BRIDGE 3PH 1200V ECO-PAC2 | VUO122-12NO7.pdf | |
| XC7VX330T-2FF1761C | IC FPGA 700 I/O 1761FCBGA | XC7VX330T-2FF1761C.pdf | |
| MSP430F2012TPWR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8 + 256B) FLASH 14-TSSOP | MSP430F2012TPWR.pdf | |
| ATMEGA168P-20MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) | ATMEGA168P-20MU.pdf | |
| PIC18F4220-E/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4220-E/P.pdf | |
| R5S72671W144FP#V0 | SH2A-FPU SuperH® SH7260 Microcontroller IC 32-Bit 144MHz ROMless | R5S72671W144FP#V0.pdf | |
| TL062BCPE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TL062BCPE4.pdf | |
| LT6604CUFF-10#PBF | Differential Amplifier 2 Circuit Differential 34-QFN-EP (4x7) | LT6604CUFF-10#PBF.pdf | |
| 74LVT16500ADL,512 | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP | 74LVT16500ADL,512.pdf | |
| SST39VF802C-70-4I-B3KE | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF802C-70-4I-B3KE.pdf | |
| ISL6251AHAZ | IC BATTERY CHARGER CTRLR 24-QSOP | ISL6251AHAZ.pdf | |
| VN800S-E | IC DRIVER HIGH SIDE 0.7A 8-SOIC | VN800S-E.pdf | |
| XC6122F536MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122F536MR-G.pdf | |
| S-1135B30-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA SOT-23-5 | S-1135B30-U5T1G.pdf | |
| TPS79318YEQT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA 5-DSBGA | TPS79318YEQT.pdf |