| Manufacturer Part Number: | BSR17A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BSR17A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BSR17A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 5mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BSR17A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BSR17A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BSR17A is new and unused, you can buy BSR17A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BSR17A.
| PMEG6010ESBYL | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DSN1006-2 | PMEG6010ESBYL.pdf | |
| SB320-T | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD | SB320-T.pdf | |
| JANTX1N5622US | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Surface Mount D-5A | JANTX1N5622US.pdf | |
| SI4420BDY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 9.5A 8-SOIC | SI4420BDY-T1-GE3.pdf | |
| IRFI630G | MOSFET N-CH 200V 5.9A TO220FP | IRFI630G.pdf | |
| SI1304BDL-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 0.9A SC-70-3 | SI1304BDL-T1-GE3.pdf | |
| APT75GN120J | IGBT Module Trench Field Stop Single 1200V 124A 379W Chassis Mount ISOTOP® | APT75GN120J.pdf | |
| 74FCT3807EPYGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 166MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | 74FCT3807EPYGI8.pdf | |
| LTC6994CS6-2#TRPBF | Delay Line IC Programmable 8 Tap 1µs ~ 33.6s SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6994CS6-2#TRPBF.pdf | |
| 8N3SV75KC-0106CDI8 | VCXO IC 125.009375MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0106CDI8.pdf | |
| MB90347APFV-GS-241E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347APFV-GS-241E1.pdf | |
| DS3251 | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-TECSBGA (13x13) | DS3251.pdf | |
| BR93G56FVT-3GE2 | IC EEPROM BUS 2KBIT 8TSSOP | BR93G56FVT-3GE2.pdf | |
| 24LC512T-I/MS | IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8MSOP | 24LC512T-I/MS.pdf | |
| W25N01GVZEIG TR | IC FLASH 1GBIT NAND WSON | W25N01GVZEIG TR.pdf |