| Manufacturer Part Number: | BSS138W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 33010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 50V 0.21A SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BSS138W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BSS138W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification of Manufacturing Source 25/Nov/2013 Assembly Site Chg 01/Jun/2016 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 210mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.5 Ohm @ 220mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 1.1nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 38pF @ 25V | |
| Power - Max | 340mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BSS138W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BSS138W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BSS138W is new and unused, you can buy BSS138W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BSS138W.
| DZ2S06800L | Zener Diode 6.8V 150mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B | DZ2S06800L.pdf | |
| DZ2S10000L | Zener Diode 10V 150mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B | DZ2S10000L.pdf | |
| CD1005-Z12 | Zener Diode 12V 200mW ±5% Surface Mount 1005 | CD1005-Z12.pdf | |
| FCA35N60 | MOSFET N-CH 600V 35A TO-3PN | FCA35N60.pdf | |
| FK8V03030L | MOSFET N CH 33V 12A WMINI8 | FK8V03030L.pdf | |
| BUZ31L H | MOSFET N-CH 200V 13.5A TO220-3 | BUZ31L H.pdf | |
| MCP47FEB21A2T-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | MCP47FEB21A2T-E/ST.pdf | |
| LCMXO2-1200ZE-1TG100IR1 | IC FPGA 79 I/O 100TQFP | LCMXO2-1200ZE-1TG100IR1.pdf | |
| MSP430F46191IPZR | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 120KB (120K x 8 + 256B) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F46191IPZR.pdf | |
| PIC24F16KM102-I/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24F16KM102-I/SP.pdf | |
| MSP430FR5732IRGET | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FRAM 24-VQFN (4x4) | MSP430FR5732IRGET.pdf | |
| PIC16LC72T-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16LC72T-04/SS.pdf | |
| PIC16F874-10E/PQ | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-MQFP (10x10) | PIC16F874-10E/PQ.pdf | |
| ICL3232IVZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ICL3232IVZ.pdf | |
| 74V2G384STR | Bus Switch 1 x 1:1 SOT-23-8 | 74V2G384STR.pdf |