| Manufacturer Part Number: | BST72A,112 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 190MA SOT54 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BST72A,112 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BST72A,112 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 190mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 10 Ohm @ 150mA, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 40pF @ 10V | |
| Power - Max | 830mW | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BST72A,112 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BST72A,112 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BST72A,112 is new and unused, you can buy BST72A,112 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BST72A,112.
| MDD310-20N1 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 2000V (2kV) 305A Chassis Mount Y2-DCB | MDD310-20N1.pdf | |
| FR6JR05 | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 6A Chassis, Stud Mount DO-4 | FR6JR05.pdf | |
| SUM110N04-05H-E3 | MOSFET N-CH 40V 110A D2PAK | SUM110N04-05H-E3.pdf | |
| DS1135Z-6+ | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 6ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1135Z-6+.pdf | |
| 5SGXMA3E3H29C2N | IC FPGA 360 I/O 780HBGA | 5SGXMA3E3H29C2N.pdf | |
| PIC16LC54A-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP | PIC16LC54A-04E/SS.pdf | |
| PPC5567MVR132 | e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27) | PPC5567MVR132.pdf | |
| ISL43240IA | 4 Circuit IC Switch 2:1 25 Ohm 20-SSOP | ISL43240IA.pdf | |
| PCM3794RHBT | Stereo Audio Interface 16 b Serial 32-VQFN (5x5) | PCM3794RHBT.pdf | |
| 74LVC2G17GW-Q100H | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-TSSOP | 74LVC2G17GW-Q100H.pdf | |
| MX29LV040CQI-90G | IC FLASH 4MBIT 90NS 32PLCC | MX29LV040CQI-90G.pdf | |
| AT49BV001T-90VI | IC FLASH 1MBIT 90NS 32VSOP | AT49BV001T-90VI.pdf | |
| R1LV0408DSB-5SI#S0 | IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP | R1LV0408DSB-5SI#S0.pdf | |
| STK621-068C-E | IC MOTOR DRIVER | STK621-068C-E.pdf |