| Manufacturer Part Number: | BU208A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 700V 8A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BU208A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BU208A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 700V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 2A, 4.5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - | |
| Power - Max | 150W | |
| Frequency - Transition | 7MHz | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BU208A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BU208A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BU208A is new and unused, you can buy BU208A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BU208A.
| VUO34-18NO1 | RECT BRIDGE 3PH 36A 1800V V1-A | VUO34-18NO1.pdf | |
| AON6594 | MOSFET N-CH | AON6594.pdf | |
| BUK761R3-30E,118 | MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK | BUK761R3-30E,118.pdf | |
| M2GL050T-FGG484I | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL050T-FGG484I.pdf | |
| C8051F969-B-GM | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-QFN (6x6) | C8051F969-B-GM.pdf | |
| MB90020PMT-GS-389E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-389E1.pdf | |
| COP8CCR9LVA8 | COP8 COP8™ 8C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 68-PLCC (24.23x24.23) | COP8CCR9LVA8.pdf | |
| TC913BCPA | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TC913BCPA.pdf | |
| AS358AMTR-G1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AS358AMTR-G1.pdf | |
| 70V9279L9PRF | IC SRAM 512KBIT 9NS 128TQFP | 70V9279L9PRF.pdf | |
| XC6124C446MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124C446MR-G.pdf | |
| S-1335G19-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 150mA HSNT-4-B | S-1335G19-A4T2U3.pdf | |
| S-1142DC5I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12.5V 200mA 6-HSOP | S-1142DC5I-E6T1U.pdf | |
| TPS726126DCQRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.26V 1A SOT-223-6 | TPS726126DCQRG4.pdf | |
| MIC47100YMME-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 2 V 1A 8-MSOP-EP | MIC47100YMME-TR.pdf |